Misoramen och nötbullar – vegansk matsedel vecka 41
Oktober är svampens och rotfrukternas månad, och den här veckan lutar sig mot just det. Vi börjar mjukt med en varm misoramen på måndagen, tar oss igenom vardagen med chili, potatismos och en pasta med morotspesto, och landar i en söndagsmiddag med nötbullar av valnötter och svamp.
Alla sju middagar är veganska och har eget recept här på sajten. Inköpslistan längst ner är byggd från veckans rätter, så du kan handla allt på en gång.
Veckans rätter
- Måndag Vegansk misoramen med stekt tofu och shiitake
- Tisdag Vegansk chili sin carne
- Onsdag Potatismos med vegobollar
- Torsdag Pasta med morotspesto och curryrostade svarta bönor
- Fredag Kikärtsfritters med guacamole och majssallad
- Lördag Vegansk palak paneer med stekt tofu
- Söndag Veganska nötbullar med valnötter och svamp
✏️ Utgå från denna matsedel
Öppnar den i Bygg matsedel med veckans recept ifyllda – byt ut, lägg till eller ta bort som du vill och få en egen inköpslista.
Kommentarer
Fredagens kikärtsfritters går utmärkt att göra i större sats – de blir goda kalla i matlådan dagen efter. Nötbullarna på söndagen kan formas redan på lördagen och stå kallt över natten, då hinner smakerna sätta sig.